Mennyit szeretnél költeni? Milyen típusú fitnesz funkciókra van szüksége? A két legfontosabb kérdés, ha okosórát szeretnénk választani.
Az okosórák nem olcsók, ezért fontos a megfelelőt választani. Ehhez pedig először azt kell átgondolnunk, hogy mire szeretnénk használni? Olyan órát keresünk, amely segíthet a következő versenyedre való edzésben? Vagy csak az érdekel, hogy kövesd a napi aktivitásodat, és hogy értesítéseket láss a csuklódon? A legtöbb okosóra felhasználó valószínűleg valahol a kettő közé esik.
Három kérdéssel szűkíthetjük a lehetőségeket. iPhone vagy Android készüléket használunk? Mennyit vagyunk hajlandóak költeni? Hogyan tervezzük az órát használni?
Érdemes megfontolni a kényelmet, a méretet és a stílust is. Hiszen egy okosóra nem túl hasznos, ha nem szívesen viseljük.
A kényelem különösen fontos, ha alváskövetőként használható okosórát szeretnénk. A legjobb modern okosórák szakszerűen egyensúlyoznak a minőségi dizájn és az egészség- és fitneszkövetés mellett az intelligens funkciók mellett.
iPhone vagy Android készüléket használunk?
Ennek a kérdésnek a megválaszolása határozza meg, hogy milyen lehetőségek állnak rendelkezésre. Az olyan márkák, mint a Fitbit, a Garmin, a Withings, a Fossil és a Michael Kors olyan okosórákat gyártanak, amelyek iPhone és Android telefonokkal is kompatibilisek. De néhány típus csak egyik vagy másik platformmal kompatibilis.
Az Apple Watch csak az iPhone-nal működik, míg a Samsung Galaxy Watch 5 és a Google Pixel Watch csak Android-eszközökkel kompatibilis. Ha a Galaxy Watch 5-öt szeretnénk, jó ha tudjuk, hogy az EKG funkciót csak a Samsung Galaxy készülékei támogatják, kivéve, ha weboldalon keresztül használjuk a Samsung Health Monitor alkalmazást egy nem Galaxy telefonon.
Mennyit szeretnél költeni?
Az okosórák manapság többféle árkategóriában kaphatók, így a számunkra megfelelő kiválasztása nem jelenthet problémát, a rendelkezésünkre álló költségvetéshez igazítva az óra tudását.
A legtöbb általános okosóra a 60.000 és 100.000 Ft közötti tartományba esik, bár előfordulhat, hogy magasabb árat kell fizetni az olyan extrákért, mint az LTE-kapcsolat vagy a szebb kivitel.
A drágább órák (120.000 Ft felett) fejlett egészségfigyelő eszközöket, fitneszkövetést biztosítanak, és képesek megjeleníteni a telefon egyes funkcióit. Ez a megfelelő választás, ha átfogó és pontosan mérhető adatokra vágyunk, különösen, ha egészségről és wellnessről van szó. Ebbe a kategóriába tartozik az Apple Watch Series 8, a Fitbit Sense 2, a Google Pixel Watch és a Samsung Galaxy Watch 5.
Fejlett okosóra funkcióik, a prémium szegmensben
- Edzésmódok széles választéka
- Alváskövetés (alvás időtartama, alvási szakaszok stb.)
- Integrált GPS kültéri futások nyomon követéséhez
- Lehetőség a telefonról érkező szövegek megtekintésére (és sok esetben megválaszolására).
- Telefonhívások fogadása a órával
- Opcionális LTE
- Hangsegédek (Siri, Alexa, Google Asszisztens)
- A vér oxigéntelítettségének monitorozása
- Pulzusfigyelés
- EKG alkalmazás
- Hőmérséklet leolvasások
- Mindig bekapcsolt kijelző (a képernyőt akkor is bekapcsolva tartja, ha az óra tétlen)
- Időzítők, riasztások és emlékeztetők
- Értesítések a telefonon lévő alkalmazásoktól
- Harmadik féltől származó alkalmazások
- Fedélzeti tárhely zenék számára
- Mobil fizetések
A felsorolt funkciók természetesen modelltől függően változnak, de ez egy általános csomag, amit az óráktól elvárhatunk ezen az áron. Egyes órák saját extrákkal is rendelkeznek. Az Apple Watch Series 8 pl. beépített ütközésérzékelő szenzorral rendelkezik. A Samsung Galaxy Watch 5 testelemzést biztosít, míg a Garmin Forerunner 255 kifejezetten élsportolók számára nyújt hasznos sport funkciókat.
Az olcsóbb árszabású órák is rendelkeznek egyes egészség figyelő és aktivitásmérő funkcióval, de a funkciók listája jóval rövidebb, illetve a mérési pontosságban is találhatunk eltéréseket. Az olyan funkciók, mint a mindig bekapcsolt kijelző vagy az EKG alkalmazás, véroxigénszint mérés stb. ebből az árkategóriából teljesen kimarad.
Ha képesek vagyunk mellőzni az okosóra funkciókat, a kedvezőbb árszabás érdekében érdemes körülnézni az „egyszerűbb” aktivitásmérők vagy fitness órák piacán.
A fitneszkövetők általában olyan egészségügyi mutatókat biztosítanak, mint az alvás- és aktivitáskövetés, a pulzusszám, a többféle edzésmód és a vér oxigéntelítettsége egy kisebb (és olcsóbb) csomagban, de fukarkodik néhány intelligens funkcióval, pl. LTE-kapcsolat, virtuális asszisztensek vagy harmadik féltől származó alkalmazások.
Ha nem szeretnénk lemondani a stílusos megjelenésről, választhatunk un. hibrid okosórát mely ötvöző egy klasszikus óra megjelenést a legmodernebb okosóra funkciókkal. Érdemes megjegyezni, hogy a hibrid órákat úgy tervezték, hogy diszkrétebbek legyenek, ezért jellemzően kis képernyőt tartalmaznak az óralapon az értesítések és a fitneszstatisztikák megjelenítéséhez. A hibrid órák általában lényegesen hosszabb akkumulátort is kínálnak, a hagyományos okosórákhoz képest, ami az egyik legnagyobb előnyük.
Ha pedig mindenünk a sport, de leginkább a versenysport, ideje mélyen a zsebünkbe nyúlni és beszerezni egy Garmin’s Epix Gen 2 vagy Fenix 7 Standard órát.
Ezekben az eszközökben általában minden megtalálható, ami a hagyományos zászlóshajó okosórákban megtalálható, de masszívabb kialakítással és a sportrajongóknak szánt kiegészítő jellemzőkkel. Tehát, ha maratonra edzünk, vagy olyan környezetben dolgozik, ahol pontosabb GPS-jelre van szükség, akkor ezek az órák a számunkra megfelelőek. Ha a csúcs minőségű sport óráktól kevesebb tudással is beérjük, még mindig választhatunk Apple Watch Ultra vagy Samsung Galaxy Watch 5 Pro órát, hiszen ezek is a prémium szegmensbe tarozó eszközök.
Mit takar a különböző árszabás?
Az órákba épített funkcióválasztékon túl, a drága fitneszórák általában jobb tartóssággal, hosszabb akkumulátor-üzemidővel, pontosabb helymeghatározással, pontosabb mérési eredményekkel, testreszabható gombokkal és extra funkciókkal rendelkeznek, amelyek bizonyos sportokat céloznak meg, mint például a futás, a búvárkodás vagy a golf.