A mobiltelefonok használatának egyre több időt szentelünk, így nagyon nem mindegy milyen anyagból készül a készülékek hátlapja. A kényelmi szempontokon túl, biztonságtechnikai tényezők is szerepet játszanak a választásban.
Manapság egyre több gyártó a bőrhatású hátlapokat részesíti előnyben, ha csúcskategóriás készülékről van szó. Xiaomi 12S Ultra és Vivo X90 Pro+ telefonokból nem is létezik más anyagból készült változat. Ez a trend sok telefongyártó esetében megfigyelhető, és bár vannak előnyei a bőr vagy inkább bőrhatású anyaghasználatnak, nem kellene lemondani a több jól bevált alapanyagról sem!
A telefongyártás során használt anyagok a készülékek fontos műszaki jellemzőire hatással vannak: karcállóság, ujjlenyomat mágnes hatás, szennyeződésállóság, élettartam és tisztíthatóság…
Bőrhatású anyagok
A bőrhatású anyagok nagy előnye a kényelmes tapintás, a prémium hatású megjelenés és a könnyű tömeg. És bármennyire is praktikus, hogy a telefont leejtve nem törik el a hátlap, a sérülések és karcolások sajnos komoly nyomokat hagynak rajta. Élettartam és esztétika szempontjából az egyik, ha nem a leggyorsabban öregedő anyag!
Szomorú tény, de a leggondosabb használat mellett sem képes megőrizni az eredeti állapotát. A karcok és kosznyomok folyamatosan rombolni fogják a megjelenését és egyáltalán nem helyrehozható a sérült állapot. Ez bizony nagy hátrány! A Covid járvány óta eltelt időben megváltoztak a telefonvásárlási szokások: a Counterpoint Research intézet felmérése szerint, korábban 1-2 évente cseréltünk telefont, manapság azonban a telefonokat legalább 3 évig tervezzük használni! Három éves használatot egyik bőrhatású hátlap sem képes elviselni.
Üveg
Az egyik legjobb választás, ha tartós telefonhátlappal szeretnénk rendelkezni. Némileg nehezebb anyag, mint a bőr, de messze jobban bírja a „gyűrődést”! Nem véletlenül vált az egyik legtöbbet használt anyaggá a telefongyártás során. Megjelenésében sokkal igényesebb hatással bír, mint a műanyag hátlapok. Másik előnye, hogy remekül tisztítható és megfelelően ellenáll a karcolásoknak.
Az üveghátlapok teret adnak egyéniségünk szabad kifejezéséhez, széles a gyártói színskála, bármilyen színben legyártható. Technikai előnye, hogy a készülékek vezeték nélküli töltéséhez sem jelent akadályt. Egy komoly hátránnyal azonban mindenképpen számolnunk kell, ugyanis meglehetősen törékeny anyagról van szó! Bár ellenáll a legtöbb behatásnak, egy szerencsétlenül kivitelezett akrobata mutatvány vagy egy „bénázós” telefonkiejtés során, ha a készülék pl. betonnal találkozik, ott biztosan sírás lesz a kaland vége!
Műanyagok
Igazi klasszikus, ha műszaki tárgyakról van szó! Az üveg térhódítása előtt a legtöbbet használt anyag volt a hátlapok gyártása során. Természetesen nem véletlenül! Remek tulajdonságokkal rendelkezik, strapabírása, felületi tapintása széles spektrumot ölel fel. Ellenálló képessége az üveg tudását idézi.
A legtöbb strapabíró, por és vízálló telefont műanyag illetve gumi borítással vérteznek fel a behatások elől. A szuper tulajdonságok az egyetlen hátrányát képtelenek elfeledtetni: azt, hogy nem elég prémium hatású! Megjelenésében bármennyire is egyre közelebb áll pl. az üveg hátlapokhoz, kézbe véve rögtön érezni, hogy itt bizony műanyaggal van dolgunk. Éppen ezért műanyag házas telefont egy bizony árszínvonal fölött hiába is keresnénk.
Kerámia
Bár tulajdonságaiban az üveg képességeit is felülmúlja, mégsem terjedt el igazán a használata. Ennek több oka is van, az egyik, hogy gyártása meglehetősen körülményes és bizonyos helyzetekben problémás, tehát eleve drágább is.
Ráadásul sok vásárló számára hiába a prémium megjelenés, ha korlátozott a színvilág: csak fekete, fehér szürke színben gondolkodhat az a telefongyártó, aki kerámiát választ a telefon anyagának. Cserébe egy könnyen tisztítható, karc és szennyeződésálló telefonhátlapot kapunk, mely könnyen törik és a legsúlyosabb anyag, ami létezik a hátlapok között.
Fém
Hasonlóan a műanyagokhoz, igen népszerű és széles körben alkalmazott anyagról van szó. Azonban hiába a strapabíró, törésálló tulajdonság, egyszerűen eljárt felette az idő és a karcokkal kifejezetten hadilábon áll. Az olcsó gyártási költségeket pl. felülírta a design, a fémmel készült teli hátlapokat, szellőző résekkel kellett ellátni, hogy ne árnyékolják le a telefont. Arról nem is beszélve, hogy manapság ha vezeték nélküli technológiát szeretnénk a töltéséhez alkalmazni, természetesen nem egy fémházas telefon lesz a megoldás. Kivéve azt az egy esetet, amikor indukciós sütőként próbáljuk meg használni a telefonkészüléket.