A 2023-as Unlocked (Kiszolgáltatva) film ismételten felhívja a figyelmet, milyen nagy veszélynek tesszük ki magunkat akkor, ha nem figyelünk eléggé a mobiltelefonunk védelmére és biztonságára!
A Netflixen látható Dél-koreai alkotás alaposan megijesztette az embereket, hiszen a legtöbben nem is gondolnak arra, mekkora problémát jelent, ha felelőtlenül használjuk a telefonunkat. Azt az eszközt, ami manapság már MINDENT tud (és tárol) rólunk és a mindennapi életünk része.
A történet röviden: A film középpontjában egy nő, Lee Na-Mi áll, aki véletlenül elhagyja a telefonját a buszon. A készüléket Oh Jun-Yeong, egy másik utas veszi fel, aki megjavíttatja a betört kijelzőt. De más is történik, a férfi különféle kémprogramokat telepít az okostelefonra, amivel megfigyeli Na-Mit. A történet itt kezd el hátborzongatóvá válni, hiszen Jun-Yeong apránként beszivárog a nő életébe, miközben neki egyre több fenyegetéssel kell szembenéznie.
Hogyan használjuk biztonságosan a telefont?
A mobiltelefonok biztonsági kérdései kiemelten fontosak azokban az esetekben, amikor személyes és érzékeny információkat tárolunk rajtuk. Az alábbiakban néhány hasznos tipp található, amelyek segítségével növelhetjük a mobiltelefon használat biztonságát:
- Frissítsük rendszeresen az operációs rendszert és a telepített alkalmazásokat: A frissítések segítenek a biztonsági rések és hibák kijavításában. Rendszeresen frissítsük az operációs rendszert és a telepített alkalmazásokat, hogy biztonságosan tudjuk használni a mobiltelefont.
- Csak az eredeti alkalmazásboltokból telepítsünk alkalmazást: pl. Google Play Store, Apple App Store, mert ezek általában biztonságosak és megbízhatóak. Idegen és ismeretlen forrásból SOHA ne telepítsünk alkalmazást és erre másoknak se adjunk lehetőséget. Ne adjuk kölcsön a telefont idegen vagy megbízhatatlan ember számára.
- Használjunk biztonságos jelszavakat és ujjlenyomat-azonosítást: Használjunk jelszavakat és ujjlenyomat-azonosítást a mobiltelefon feloldásához. A jelszó legyen erős, és ne ossza meg senkivel. Érdemes a jelszavakat időnként megváltoztatni.
- Használjunk titkosított kommunikációs alkalmazásokat: Ha fontos információkat kommunikálunk mobiltelefonon keresztül, használjunk titkosított kommunikációs alkalmazásokat (pl. Signal, WhatsApp), amelyek védelmet nyújtanak a felhasználók kommunikációja és a személyes adatok védelme érdekében.
- Távolítsuk el az érzékeny adatokat a mobiltelefonról: Ha az érzékeny adatokat nem használjuk, távolítsuk el azokat a mobiltelefonról. Ez megakadályozza, hogy azok illetéktelen kezekbe kerüljenek és visszaélésre, durvább esetben akár zsarolásra használják fel őket.
- Kerüljük a nyilvános Wi-Fi-hálózatokat: a nyilvános Wi-Fi-hálózatok veszélyesek lehetnek, mivel azokon könnyű lehet kémprogramokat telepíteni a felhasználók készülékeire.
- Használjunk VPN-t a nyilvános Wi-Fi-hálózatok használatakor: Ha nyilvános Wi-Fi-hálózatokat használunk, akkor használjunk VPN-t (virtuális magánhálózatot), hogy megvédjük az adatokat az illetéktelen hozzáféréstől és lehallgatástól.
- Figyeljünk az ismeretlen forrásokból érkező hívásokra és üzenetekre: Ne válaszoljunk ismeretlen forrásokból érkező hívásokra vagy üzenetekre, mert ezek vírusok vagy kártevők is lehetnek. Gondoljuk át, indokolt-e, hogy ismeretlen számról hívjon valaki? Gyanús lehet az időpont is, ha például éjjel érkezik a hívás.
- Kőbe vésett alapszabály, hogy ne osszunk meg érzékeny adatokat a telefonon keresztül! Erre mindig használjunk biztonságos csatornákat. Mindig ellenőrizzük, hogy kinek küldünk érzékeny adatokat.
- Ellenőrizzük a telefont szervizeltetés előtt és után: ha a telefont szervizeltetni szeretnénk, először mentsük el a fontos adatokat, és távolítsuk el az érzékeny információkat a készülékről. Csak ellenőrzött és megbízható okostelefon szervizt válasszunk! Ellenőrizzük a telefont a szervizelés után, hogy nincsenek-e új alkalmazások vagy fájlok az eszközön.
- Telepítsünk megbízható biztonsági szoftvereket: a telefonra telepített biztonsági szoftverek, képesek érzékelni és eltávolítani a kártevőket. A Google Play Áruházban sok ilyen szoftver található.
A Pegasus megfigyelési botrány kapcsán írt cikkünk is hasznos információkat és tippeket adhat, hogyan védekezhetünk a telefont érő támadások ellen.