Tesla részvényárfolyama mélyrepülésben: Az első negyedévben értékének harmadát elvesztette
A Tesla részvényei hétfőn tovább zuhantak, így az év eleje óta mért veszteségük már elérte a 36%-ot.
Miért fontos ez?
A zuhanás egyik fő oka az Elon Musk vezérigazgató körüli negatív megítélés, különösen a Trump-adminisztráció alatt végrehajtott kormányzati költségcsökkentési intézkedései miatt. A befektetők egyre inkább elfordulnak a Teslától, ami az S&P 500 egyik legrosszabbul teljesítő részvényévé tette a vállalatot az év első három hónapjában.
Trump második elnöki ciklusában a piacok már hozzászoktak a szélsőséges ingadozásokhoz. A legnagyobb bizonytalanságot az elnök vámstratégiája és annak gazdasági hatásai jelentik, mivel sokan attól tartanak, hogy ezek az intézkedések inflációt gerjesztenek és lassítják a növekedést.
Amit tudni érdemes
2024. december 31-én a Tesla részvényei 403,84 dolláron zárták az évet. E hét hétfőjére viszont az árfolyam 259,16 dollárra esett vissza, ami 35,82%-os zuhanást jelent az első negyedévben.
Eközben Musk egyre több demonstráció célkeresztjébe került, mivel vezető szerepet játszik Trump költségcsökkentési politikájában. A Tesla szalonjait és gyárait országszerte tüntetők lepték el, és több esetben rongálásokról, gyújtogatásokról, illetve Tesla járművek megrongálásáról számoltak be.
A helyzet annyira elmérgesedett, hogy az FBI egy külön csoportot állított fel a „Tesla elleni erőszakos támadások” megfékezésére. Kash Patel, az FBI igazgatója a történteket „belföldi terrorizmusnak” minősítette, és kijelentette: „A felelősöket felkutatjuk, elfogjuk és bíróság elé állítjuk.„
Pár nappal később világszerte 200 Tesla bemutatóterem előtt szerveztek tüntetéseket, ahol a demonstrálók az amerikaiakat arra szólították fel, hogy adják el Tesla részvényeiket, ezzel tovább gyengítve a vállalat értékét. Az akcióra éppen akkor került sor, amikor Musk Wisconsinban konzervatív bírójelöltek kampányát támogatta.
A Tesla és a SpaceX vezérigazgatójának személyes vagyona is jelentős csapást szenvedett el: Musk vagyonából december óta mintegy 121 milliárd dollár tűnt el. A milliárdos a hétvégén elismerte: „Rengeteget vesztek ezen a munkán. Óriási nyomás nehezedik rám és a Teslára is.„
A piac reakciója
Az S&P 500 index hétfőn 0,6%-kal emelkedett egy volatilis kereskedési nap után, de az első negyedév végére így is 4,6%-os csökkenést mutatott, ami a legrosszabb teljesítménye az elmúlt két és fél évben. A Dow Jones ipari átlag eközben 1%-os növekedéssel zárta a napot.
Hétfőn a piacokat globális eladási hullám rázta meg, mivel fokozódtak az aggodalmak Trump vámintézkedéseinek hosszú távú gazdasági hatásai miatt. Az elnök e vámokat az amerikai ipar újjáélesztésének eszközeként hirdette meg.
Szakértők véleménye
Dan Ives, a Wedbush Securities technológiai kutatásért felelős globális vezetője és ismert Tesla-támogató így nyilatkozott: „Ezekből a vámokból senki sem jön ki nyertesként… még a Tesla is kénytelen lesz áremeléseket végrehajtani.„
Musk Wisconsinban így fogalmazott: „Rengeteget vesztek ezen a munkán. Az ellenem és a Tesla ellen irányuló támadások célja egyértelmű: nyomás alá helyezni engem és a vállalatot. A Tesla részvényei, és mindenki részvénye, aki Teslát tart, megfeleződtek. Ez hatalmas dolog.„
Mi várható a következő hetekben?
A piacok várhatóan továbbra is nagy kilengéseket mutatnak, különösen mivel a Trump-adminisztráció április 2-án tervezi bevezetni az új vámcsomagot, amit az elnök „felszabadítási napként” emlegetett az amerikai gazdaság számára.
(Az Associated Press tudósítása alapján.)